Tradycyjny pokaz slajdów kojarzy się z nudnym przerzucaniem slajdów, często podobających się jedynie autorowi. Diaporama to coś więcej niż zwykły pokaz - jest multimedialną techniką artystyczną łączącą obraz przeźroczy rzucanych na ekran, z podkładem dźwiękowym oraz słownym komentarzem. Do niedawna - w czasach slajdów analogowych prawdziwa diaporama wymagała minimum dwóch rzutników skierowanych na jeden, ten sam ekran, zsynchronizowanych ze sobą tak że obrazy przechodzą płynnie jeden w drugi. Obecnie korzystamy z dobrodziejstw techniki komputerowej gdzie obraz można łączyć z dźwiękami, muzyką oraz materiałem filmowym.

Na diaporamy które prezentuję składają się:

 • bardzo dobre jakościowo slajdy
 • opowieść o regionie, ludziach i obyczajach
 • opowieść o ciekawych przygodach uczestników wyprawy
 • muzyka regionalna oraz współczesna zsynchronizowana ze slajdami
 • autentyczne relacje radiowe nadawane z trasy wyprawy (dotyczy: wyprawy do Egiptu'98 oraz TransGobi'2002)
 • mapki regionów z trasą wyprawy
 • przy kameralnych pokazach jest możliwość wystąpienia w tradycyjnych strojach z danego regionu

Dotychczas swoje diaporamy prezentowałem na ponad 50 pokazach publicznych, w tym między ininymi podczas:

 • "Explorers Festiwal" w Łodzi
 • "Terra Incognita-festiwal slajdów" - w Warszawie
 • "Spotkania z Górami" - Sklep Skalnik we Wrocławiu
 • Kolosy w Gdyni
 • spotkania slajdowe Grupa Rosynant w Raciborzu
 • spotkania slajdowe AKT Wagabunda w Krakowie
 • Wrocławskie Spotkania Podróżników Rowerowych we Wrocławiu
 • coroczne spotkania podróżników OSOTT w Szczyrku

Obecnie w swojej ofercie posiadam 9 prelekcji z podróży - głównie rowerowych:

 1. KumKum2010 - rowerem przez pustynię Kara-Kum i Kyzyl-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie
 2. Kirgizja na rowerze i Uzbekistan 2006
 3. Dotknąć Sahary dwoma kołami (Tunezja)
 4. TransGobi 2002 - Rowerem przez pustynię Gobi (Mongolia)
 5. Na rowerze z Wrocławia pod piramidy w Egipcie (11 krajów)
 6. Karokaram Highway na rowerze (Chiny, Pakistan)
 7. Trekking dookoła Nanga Parbat (8125m) (Pakistan)
 8. Indyjski Ladakh - Mały Tybet (Indie)
 9. Trekking do Sanktuarium Annapurny (Nepal)


Jeśli jesteś zainteresowany prelekcją proszę o

 


 

KumKum2010 - rowerem przez pustynię Kara-Kum i Kyzyl-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie

Prelegent - razem ze swoim towarzyszem przemierzyli na rowerach 1500 km przez dwie azjatyckie piaszczyste pustynie. Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję poznać jeden z najbardziej zamkniętych krajów świata - Turkmenistan, gdzie do dzisiaj stoją złote pomniki prezydenta, a jego książka - Ruhnama jest stawiana na równi z Biblią oraz Koranem. Przeżyjemy burzę na pustyni i zobaczymy jak woda może pokrzyżować plany na piaszczystych bezkresach. Odwiedzimy także Wrota Piekieł, które znajdują się w samym sercu pustyni.

Czas trwania pokazu: 25 - 70 minut

 

Kirgizja na rowerze i Uzbekistan 2006

Grupa czterech rowerzystów postawiła sobie za cel przejechanie jednej z najwyższych partii gór Tien-Szan w Kirgizji. Poza standardowym objechaniem jezior wysokogórskich - Issyk-Kol oraz Song-Kol, przedarli się przez czterotysięczną przełęcz do miejscowości Naryn. "Przedzierali" to najwłaściwsze słowo - przez prawie 5 dni nosili swoje rowery po górskich ścieżkach, żlebach, przez strumienie oraz rzeki, pokonując dzienne dystanse o długości zaledwie 10-20 km. W drugiej części prelekcji odwiedzimy trzy wspaniałe miasta Jedwabnego Szlaku - obecnie leżące w Uzbekistanie - Samarkandę, Bucharę i Chiwę.

Czas trwania pokazu: 25 - 70 minut

 

Dotknąć Sahary dwoma kołami

Tunezja to jeden z najpopularniejszych celów turystów biur podróży pragnących wypocząć w egzotycznym kraju. Spędzają oni urlopy w jednym z setek hoteli na wybrzeżu, czasem tylko uczestnicząc w jednodniowych wycieczkach klimatyzowanym jeepem aby zobaczyć kawałek pustyni. Uczestnicy wyprawy postanowili zobaczyć prawdziwą Tunezję - przedzierając się rowerem przez piaski Sahary oraz walcząc z potwornym upałem i burzami piaskowymi. W czasie godzinnej prelekcji dowiemy się o przygodach, które ich spotkały w czasie miesięcznej wyprawy. Zobaczymy podziemne domostwa wydrążone w miękkich skałach w Matmacie, Ksary - fortyfikowane spichlerze berberyjskie, bramę Sahary - Duz, największe słone jezioro (szot) w Afryce Północnej.- Chott-el-Jerid, oraz oazy górskie pod granica Algielską a także artystyczne niebieskie miasteczko - Sidi Bou Said.

Czas trwania pokazu: 25 - 70 minut

TransGobi 2002 - Rowerem przez pustynię Gobi

Relacja z próby przejechania pustyni Gobi w Mongolii wyłącznie na rowerach bez wspomagania z zewnątrz. Marcin i jego partner Jacek Hugo-Bader - dziennikarz Gazety Wyborczej ruszyli na pustynię z trzytygodniowym zapasem jedzenia i parudniowym wody w sakwach i na przyczepce. Błądząc, próbując dopasować mapy do rzeczywistości, walcząc ze sprzętem i szukając nieustannie wody, jechali ze wschodu, na zachód. Jednego dnia zmagali się z huraganem który zniszczył ich namiot, a drugiego uczestniczyli w tradycyjnym weselu mongolskim na samym środku pustkowia. Przenosili rowery przez piaszczyste wydmy i codziennie łatali dziury w dętkach.

Czas trwania pokazu: 25 - 70 minut

Na rowerze z Wrocławia pod piramidy w Egipcie

Będzie to opowieść o podróży, której celem było dotarcie wyłącznie na rowerach z Wrocławia z Polski pod piramidy w Egipcie . Wyprawa została zrealizowana w 1998 roku w składzie: Marcin Korzonek i Wojtek Żurek z Wrocławia. W ciągu 82 dni uczestnicy przebyli 5932 km przejeżdżając przez 11 krajów na trzech kontynentach.
Spotkanie z Kurdami, przejazd przez pustynię bez drogi, nocleg na polu minowym, ucieczka przed kamieniami - to tylko niektóre przygody, o których opowie prelegent. Gawęda będzie przeplatana informacjami o kraju, kulturze, religii i ciekawych miejscach oraz muzyką.

Czas trwania pokazu: 25 - 70 minut

Karokaram Highway na rowerze

Będzie to opowieść o pięćdziesięciodniowej wyprawie, której celem było przejechanie jednej z najwyżej położonych dróg na świecie - "Karakoram Highway". Droga wspina się na wysokość 4770 m n.p.m. (tu znajduje się najwyżej położone na świecie przejście graniczne) i jest jedynym szlakiem łączącą Chiny z Pakistanem. Wyprawa została zrealizowana w 1999 roku w składzie: Grzegorz Liro z Warszawy, Mikołaj Zielinski z Poznania i Marcin Korzonek z Wrocławia.
Dodatkowo podróżnicy zrealizowali tzw lądowy wariant północnej drogi do Indii (pociągiem, autobusem, taksówką i rowerem) przez Rosje, Kazachstan, Chiny i Pakistan

Czas trwania pokazu: 25 - 70 minut

 

Trekking dookoła Nanga Parbat (8125m)

Tematem pokazu będzie zrealizowany przy okazji rowerowej wyprawy przez Karakoram Highway trekking dookoła - jak się uważa najtrudniejszej po K2 góry świata - Nangi Parbat. W czasie tygodniowej wędrówki trzech uczestników trekkingu zdobyło przełęcz Mazeno Pass (5400 m n.p.m.).

Czas trwania pokazu: 20 - 60 minut

 

 

Indyjski Ladakh - Mały Tybet

Opowieść o znajdującym się w północnych Indiach Ladakhu - zwanym Małym Tybetem gdzie w odciętych od świata wysokimi przełęczami dolinach znaleźli schronienie mnisi, którzy uciekli z okupowanego przez Chiny Tybetu. Pokaz będzie prezentował kulturę i religię tybetańską oraz piękno krajobrazów Ladakhu.

Czas trwania pokazu: 25 - 70 minut

 

 

Trekking do Sanktuarium Annapurny

Relacja z klasycznego trekkingu do jednego z najpiękniejszych miejsc w Himalajach. Piękne przeźrocza będą ilustrowane muzyką i to bynajmniej nie regionalną ! Widzowie będą mieli okazję na własne oczy zobaczyć i usłyszeć, że zorganizowanie takiej wyprawy wcale nie jest trudne.

Czas trwania pokazu: 25 - 70 minut

Na górę stronyWróć Strona GłównaPoczta