TransNegev’2017 – rowerem przez pustynię rzeką, której nie ma

Na pustyni Negew w Izraelu byłem już dwukrotnie. W 1998 rowerem – podczas wyprawy z Wrocławia do Egiptu, kiedy razem z Wojtkiem przejechaliśmy ją skrajem wzdłuż granicy z Jordanią (od Morza Martwego do Eljatu) oraz w 2014 roku samochodem. Miejsce to mnie tak zafascynowało, że postanowiłem wrócić tam jeszcze raz. Na rowerze, z dala od asfaltu.

Moim głównym celem jest przejechanie na rowerze typu fatbike pustyni Negew z północy na południe korzystając z wyschniętych koryt rzek (wadi, ued) oraz lokalnych ścieżek i dróg szutrowych. Na całej trasie nie będę korzystać z asfaltowych dróg. Jedynie dwa je przetnę. To też jedyne miejsca spotkania się z cywilizacją. W razie wypadku tam mogę szukać pomocy. Przez około 250 km nie będę miał możliwości zaopatrzenia się – ani w jedzenie ani w wodę. Dlatego cały zapas muszę zabrać ze sobą.

Drugim celem jest zmierzenie się z izraelskim narodowym szlakiem rowerowym (IBT) – Israel Bike Trail

Trasa wyprawy

Wyprawa TransNegev’2017 podzielony jest na dwa etapy:

  • Przejazd przez pustynię Negew  – ok 300 km
  • Przejazd szlakiem Israel National Bicycles Trail od Eilatu do Mitzpe Ramon ok 260 km

Przejazd rowerem przez pustynię Negew

Główna część wyprawy to ok 300 kilometrowy przejazd z północy na południe pustyni Negew wzdłuż granicy z Egiptem. Powinno mi to zająć ok 7 dni.

Przejazd rowerem przez Israel Bike Trail (Israel National Bicycles Trail)

Israel Bike Trail (IBT) to długodystansowy szlak rowerowy przeznaczony dla rowerów górskich. Ma on podobny przebieg jak pieszy szlak Israel National Trail. Docelowo powstanie trasa o długości 1200 km. Na razie zrealizowano tylko 260 kilometrowy odcinek od Eilatu do Mitzpe Ramon przez pustynię Negew. Szlak jest oznakowany w terenie i zaplanowany tak aby dzienne odcinki miały po 20-30 km.

Z jednej strony nawigacyjnie będzie to łatwiejsza część mojej trasy. Nie powinno być także problemu z zaopatrzeniem w wodę i żywność. Z drugiej strony szlak jest przeznaczony dla rowerów MTB. Jazda na fatbike z sakwami może być sporym wyzwaniem.