Wyposażenie na wyprawę rowerową to długa lista na kilkaset pozycji (naliczyłem około 250), jednak niektóre elementy z niej są ciekawe i nietypowe.
Rower fatbike Specialized Fatboy
Będę jechać na rowerze typu Fatbike: Specialized Fatboy przygotowanym przez firmę IM-Motion – największa sieć sklepów i serwisów rowerowych we Wrocławiu. Opony o szerokości 4,6 cala powinny sobie sobie radę z powierzchnią pustyni Negev. Dosyć nietypowy będzie układ napędowy jak na „wyprawówkę” bo 1×10 przełożeń. Biorąc jednak pod uwagę, że większość pustyni jest górzysta, to częściej będę waśnie korzystać z „górskich” przełożeń, niż „szosowych”.
W rowerze wprowadziłem kilka modyfikacji:
- zamieniłem przedni tarczowy hydrauliczny hamulec na mechaniczny tarczowy Avid BB7 (dywersyfikacja ryzyka uszkodzenia układu hydraulicznego)
- zamontowałem bagażnik przedni od firmy Crosso
Śpiwór Pajak Prime Polar
Od 20 lat używałem śpiwora puchowego który ważył około 1,2 kg i zajmował sporą część sakwy. Na wyprawę TransNegev’2017 zabieram śpiwór puchowy polskiej firmy Pajak o wadze 810 gramów z wypełnieniem 470 gramów puchu gęsiego 750 FP. To aż 400 gramów mniej bagażu.
Co istotne – firma Pajak jako jedyna z polskich firm stosuje normę EN 13537, dzięki której można rzetelnie porównać parametry śpiworów różnych producentów. Pajak Prime Polar zgodnie z tą normą posiada T-limit na poziomie -5°C (komfortowe spania dla „standardowego” mężczyzny), a T-extremum -22°C (co pozwala przeżyć przy takiej temperaturze). Cena detaliczna śpiwora wynosi 1719 zł.
Namiot MSR Hubba NX
Bardzo lekki jednoosobowy, dwupowłokowy namiot o konstrukcji samonośnej. Ten ostatni parametr jest istotny na pustyni, gdzie często wbić śledzie w piasek, lub twarde podłoże jest trudno. Waga: 1,3 kg. Jeden z najlżejszych namiotów na rynku.
Za pomoc w nabyciu namiotu dziękuje Mateuszowi Waligórze
Sakwy Ortlieb
Bagaże będę przewoził w sakwach firmy Ortlieb:
- Sakwy tylne Back-Roller Pro Plus – para
- Sakwy przednie Back-Roller Plus – para (model dedykowany na tył)
- Torba na kierownicę Ultimate6 M Plus
- Uchwyt Ultimate6 support for mounting set
- Wyściółka sakwy Ultimate2-6 Camera Insert
- Mapnik Ultimate6 Map Case
Na uwagę zasługuje komplet Back-Roller Pro Plus – to chyba największe sakwy jakie są na rynku. Do tej pory nasze rodzime Crosso Dry o pojemności 2*30 litrów prawie nie miały konkurencji. W 2016 roku Ortlieb wytoczył ciężkie działa – Back-Roller Pro Plus mają pojemność 2*35 litrów. Na przedni bagażnik założę dwie sakwy Back-Roller Plus, które są dedykowane do montażu na tył. Wcześniej używałem przednich sakw Ortlieb Sport-Roller o pojemności 2*12,5 litrów, które są po prostu mikroskopijnej wielkości i pod tym względem nie sprawdziły się.
Wszystkie sakwy i torba na kierownicę są w wersji „Plus” – czyli nieco lżejszy materiał i większa ilość dodatkowych kieszeni.
Sakwy dostarczył dystrybutor Ortlieb na Polskę – firma Bikeman
Statyw Manfrotto BeFree One
Pierwszy raz na rowerze ruszam z „normalnym” statywem. Czyli takim, który pozwoli robić zdjęcia z wysokości 130 cm. Więcej o tym statywie przeczytasz we wpisie Manfrotto BeFree One – lekki, mały statyw na wyprawę
Przedni bagażnik Crosso Low-rider
Na przedni amortyzowany widelec założyłem bagażnik typu low-ridel polskiego producenta Crosso. Dobrze się sprawdził podczas wyprawy po bezdrożach Etiopii.
SPOT
O mojej pozycji będzie informował lokalizator GPS SPOT użyczony przez firme podróżnicy.eu