Pokazy slajdów podróżniczych

Dotychczas swoje pokazy prezentowałem na ponad 100 pokazach publicznych, w tym między innymi podczas:

 • „Kolosy” w Gdyni
 • „Explorers Festiwal” w Łodzi
 • Spotkania slajdowe AKT Wagabunda w Krakowie
 • „Terra Incognita – Festiwal slajdów” – w Warszawie
 • Spotkania slajdowe Grupa Rosynant w Raciborzu
 • „Spotkania z Górami” – Sklep Skalnik we Wrocławiu
 • Spotkania slajdowe CK Zamek we Wrocławiu
 • Wrocławskie Spotkania Podróżników Rowerowych we Wrocławiu
 • Coroczne spotkania podróżników OSOTT w Szczyrku
 • Katowice – Stowarzyszenie Garuda – Festiwal Slajdów Podróżniczych
 • Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu
 • Festiwal „Włóczykij” w Gryfinie
 • Festiwal „Na Szagę” w Poznaniu
 • Festiwal „Bonawentura” w Starym Sączu
 • Festiwal „Podróżnicy” w Bydgoszczy
 • Festiwal „Karawana” w Rybniku
 • Festiwal „Świat to za mało” w Gliwicach
 • Festiwal „Kalejdoskop Podróżniczy” w Rzeszowie
 • Liczne domy kultury, firmy prywatne oraz biblioteki

TransNegev 2017 – rowerem przez pustynię rzeką, której nie ma

Pustynia Negew w Izraelu to jedna z najmniejszych pustyń i zarazem jedno z najbardziej niedostępnych miejsc na świecie. Eksplorowanie jej od czasów powstania państwa Izrael jest bardzo utrudnione, gdyż prawie cała jej powierzchnia jest wielkim poligonem wojskowym na którym armia izraelska prawie codziennie przeprowadza ćwiczenia. Próba przejechania rowerem pustyni Negew to z jednej strony zmaganie się z grzęznącymi w piachu oponami, kamienistymi stromymi drogami, upałem, całkowitym brakiem wody, a z drugiej polami minowymi oraz zakazami wojskowymi. TransNegev 2017 to też prawdopodobnie pierwsza kompleksowa próba przejechania na rowerze przez środek pustyni bez korzystania z dróg asfaltowych. Podczas spotkania dowiemy się także dlaczego na pustyni Negew nie spotkamy Beduinów, co łączy diament i drzewa, jak znaleźć skorpiona w ciemności oraz ile lat bez wody może przeżyć pustynny ślimak.

http://korzonek.info/podroze/transnegev2017/

Polska Prosto Rowerem 2016 – w linii prostej z południa na północ Polski.

Wyprawa Polska Prosto Rowerem 2016 to projekt Marcina jakuba Korzonka z Wrocławia, którego celem było przejechanie na rowerze Polski w linii prostej z południa na północ wzdłuż południka 18’10 z marginesem 1 km. Była to prawdopodobnie pierwsza tego typu próba przemierzenia naszego kraju na rowerze. W realizacji  celu wykorzystał on specjalny rower typu fatbike, na olbrzymich oponach o szerokości prawie 12 cm (4,6″) oraz ponton z wiosłami i dmuchane koło. Na wyznaczonej trasie przejazdu znajdowało  się 11 rzek (w tym Odra, Wisła, Warta i Noteć), 11 jezior (w tym Jezioro Turawskie), lasy, pola, bagna i tereny podmokłe. Osiem razy przeprawiał się przez wodę na zabranym ze sobą pontonie holując rower na dmuchanym kole. Najtrudniejszymi do pokonania przeszkodami były bagna przy Starej Noteci oraz odkrywkowa kopalnia Węgla Brunatnego w Kleczewie. Przejechanie 760 km zajęło mu 19 dni.

http://korzonek.info/ppr2016/

Wyróżnienia i nagrody na festiwalach podróżniczych za wyprawę PPR2016:

 • nagroda główna publiczności na festiwalu „Bonawentura” w Starym Sączu
 • wyróżnienie w kategorii „wyczyn roku” na Kolosach w Gdyni
 • 1. miejsce – VI Festiwal Podróżniczy „Na Szagę” w Poznaniu
 • 1. miejsce – III Festiwal Podróżniczy „Świat to za mało” w Gliwicach

Ślad wyprawy zapisany przez GPS

DanakilBike2015 – Rowerem do najgorętszego miejsca na świecie

Dwoje wrocławskich podróżników,  Marcin Korzonek i Magdalena Mokrzan,  na początku marca 2015 r. szczęśliwie zakończyło trwającą 40 dni ekstremalną wyprawę rowerową po Etiopii „DanakilBike 2015”. Głównym celem było dojechanie do Dalolu – najgorętszego miejsca na Ziemi oraz przejechanie Pustyni Danakilskiej na rowerze bez wsparcia z zewnątrz.

Według uzyskanych informacji nikt wcześniej tego nie dokonał

http://korzonek.info/danakilbike2015/

 KumKum2010 – rowerem przez pustynię Kara-Kum i Kyzyl-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie

Prelegent – razem ze swoim towarzyszem przemierzyli na rowerach 1500 km przez dwie azjatyckie piaszczyste pustynie. Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję poznać jeden z najbardziej zamkniętych krajów świata – Turkmenistan, gdzie do dzisiaj stoją złote pomniki prezydenta, a jego książka – Ruhnama jest stawiana na równi z Biblią oraz Koranem. Przeżyjemy burzę na pustyni i zobaczymy jak woda może pokrzyżować plany na piaszczystych bezkresach. Odwiedzimy także Wrota Piekieł, które znajdują się w samym sercu pustyni.

http://korzonek.info/kumkum2010

 

 

TransGobi 2002 – Rowerem przez pustynię Gobi

Relacja z próby przejechania pustyni Gobi w Mongolii wyłącznie na rowerach bez wspomagania z zewnątrz. Marcin i jego partner Jacek Hugo-Bader – dziennikarz Gazety Wyborczej ruszyli na pustynię z trzytygodniowym zapasem jedzenia i parudniowym wody w sakwach i na przyczepce. Błądząc, próbując dopasować mapy do rzeczywistości, walcząc ze sprzętem i szukając nieustannie wody, jechali ze wschodu, na zachód. Jednego dnia zmagali się z huraganem który zniszczył ich namiot, a drugiego uczestniczyli w tradycyjnym weselu mongolskim na samym środku pustkowia. Przenosili rowery przez piaszczyste wydmy i codziennie łatali dziury w dętkach. Czy im się udało dokonać spektakularnego wyczynu? Czy zostali pierwszymi rowerzystami którzy pokonali czwartą największą pustynię świata – tego się państwo dowiedzą na pokazie.

 

Na rowerze z Wrocławia pod piramidy w Egipcie.

Jest to opowieść o podróży, której celem było dotarcie wyłącznie na rowerach z  Wrocławia z Polski pod piramidy w Egipcie . Wyprawa została zrealizowana w 1998 roku w składzie: Marcin Korzonek i Wojtek Żurek z Wrocławia. W ciągu 82 dni uczestnicy przebyli 5932 km przejeżdżając przez 11 krajów na trzech kontynentach.

Spotkanie z Kurdami, przejazd przez pustynię bez drogi, nocleg na polu minowym, ucieczka przed kamieniami  – to tylko niektóre przygody, o których opowie prelegent. Gawęda będzie przeplatana informacjami o kraju, kulturze, religii i ciekawych miejscach oraz muzyką.