Pokazy slajdów podróżniczych

Dotychczas swoje pokazy prezentowałem na ponad 200 publicznych spotkaniach, w tym między innymi podczas:

  • Festiwal „Kolosy” w Gdyni,
  • Festiwal „Włóczykij” w Gryfinie,
  • Festiwal „Na Szagę” w Poznaniu,
  • Festiwal „Bonawentura” w Starym Sączu,
  • Festiwal „Terra Incognita” – w Warszawie,
  • Festiwal „Podróżnicy” w Bydgoszczy,
  • Festiwal „Karawana” w Rybniku,
  • Festiwal „Świat to za mało” w Gliwicach,
  • Festiwal „Kalejdoskop Podróżniczy” w Rzeszowie,
  • Festiwal „Wanoga” w Wejherowie,
  • Festiwal „Explorers Festiwal” w Łodzi,
  • Festiwal Slajdów Podróżniczych w Katowicach (Stowarzyszenie Garuda),
  • Festiwal podróżniczy „Piaty Ocean” w Świeciu,
  • Spotkania slajdowe AKT Wagabunda w Krakowie,
  • Spotkania slajdowe Grupa Rosynant w Raciborzu,
  • „Spotkania z Górami” – Sklep Skalnik we Wrocławiu,
  • Spotkania slajdowe CK Zamek we Wrocławiu,
  • Wrocławskie Spotkania Podróżników Rowerowych we Wrocławiu,
  • Coroczne spotkania podróżników OSOTT w Szczyrku,
  • Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu,
  • Targów turystycznych Tour Salon  w Poznaniu,
  • Liczne domy kultury, firmy prywatne oraz biblioteki.

Prezentacje były wielokrotnie nagradzane przez jury oraz publiczność.

Tematy prezentacji podróżniczych

  1. Kross The Record 2020 – rowerem na 6000 m (Chile)
  2. Kross The Himalaya 2018 – rowerem przez najwyższe przełęcze świata
  3. TransNegev 2017 – rowerem przez pustynię rzeką, której nie ma
  4. Polska Prosto Rowerem 2016 – w linii prostej z południa na północ Polski
  5. DanakilBike2015 – Rowerem do najgorętszego miejsca na świecie
  6. KumKum2010 – rowerem przez pustynię Kara-Kum i Kyzyl-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie
  7. TransGobi 2002 – Rowerem przez pustynię Gobi
  8. Na rowerze z Wrocławia pod piramidy w Egipcie
  9. Świat na rowerze – spotkanie z podróżnikiem
  10. Jak zorganizować wycieczkę oraz wyprawę rowerową – czyli praktyczne aspekty
    podró
    żowania rowerem
  11. Podróże niskobudżetowe

Jeśli jesteś zainteresowana/y spotkaniem ze mną proszę o kontakt mailowy lub przez Facebooka– uzgodnimy termin, tematykę oraz kwestie finansowe.

Prowadzę także szkolenia rowerowe, turystyczne i podróżnicze

Kross The Record 2020 – rowerem na 6000 m (Chile)

Jest to to opowieść o samotnej wyprawie przez pustynię Atacama w Chile i próbie pobicia rekordu świata w wysokości na jaką wjechał rowerzysta. W czasie 50 dni wyprawy prelegent zmagał się z przeciwnościami losu i przyrody: wiatrem, udarem słonecznym, kontuzją kolana co ostatecznie doprowadziło go do wizyty w szpitalu. W czasie prezentacji dowiemy się gdzie znajdują się największe kopalnie odkrywkowe oraz najwyżej położone teleskopy i gejzery na świecie. 

Wyprawa nagrodzona wyróżnieniem podczas 23. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy” oraz „Halikiem” podczas Festiwalu „Podróżnicy” w Bydgoszczy.

Kross The Himalaya 2018 – rowerem przez najwyższe przełęcze świata

Opowieść o samotnej rowerowej wyprawie przez jedną z najsłynniejszych dróg na świecie – ze Srinagaru do Leh oraz z Leh do Manali. Prelegent przejechał 1300 km przez indyjską część Himalajów zwanych Małym Tybetem. Pokonał 10 przełęczy o wysokości ponad 3000m, z czego cztery mierzyły ponad 5000 m n.p.m. Autor opowie między innymi o słynnej przełęczy Khardong La (5360 m), która do niedawna była uznawana za najwyższą przejezdną przełęcz na świecie. W czasie spotkania dowiemy się też dlaczego ta niebezpieczna droga została utworzona przez indyjską armię i jest otwarta tylko kilka miesięcy w roku oraz jak się jeździ na rowerze gdy w powietrzu znajduje się tylko połowa tlenu.

TransNegev 2017 – rowerem przez pustynię rzeką, której nie ma

Pustynia Negew w Izraelu to jedna z najmniejszych pustyń i zarazem jedno z najbardziej niedostępnych miejsc na świecie. Eksplorowanie jej od czasów powstania państwa Izrael jest bardzo utrudnione, gdyż prawie cała jej powierzchnia jest wielkim poligonem wojskowym na którym armia izraelska prawie codziennie przeprowadza ćwiczenia. Próba przejechania rowerem pustyni Negew to z jednej strony zmaganie się z grzęznącymi w piachu oponami, kamienistymi stromymi drogami, upałem, całkowitym brakiem wody, a z drugiej polami minowymi oraz zakazami wojskowymi. TransNegev 2017 to też prawdopodobnie pierwsza kompleksowa próba przejechania na rowerze przez środek pustyni bez korzystania z dróg asfaltowych. Podczas spotkania dowiemy się także dlaczego na pustyni Negew nie spotkamy Beduinów, co łączy diament i drzewa, jak znaleźć skorpiona w ciemności oraz ile lat bez wody może przeżyć pustynny ślimak.

http://korzonek.info/podroze/transnegev2017/

Polska Prosto Rowerem 2016 – w linii prostej z południa na północ Polski

Wyprawa Polska Prosto Rowerem 2016 to projekt Marcina jakuba Korzonka z Wrocławia, którego celem było przejechanie na rowerze Polski w linii prostej z południa na północ wzdłuż południka 18’10 z marginesem 1 km. Była to prawdopodobnie pierwsza tego typu próba przemierzenia naszego kraju na rowerze. W realizacji  celu wykorzystał on specjalny rower typu fatbike, na olbrzymich oponach o szerokości prawie 12 cm (4,6″) oraz ponton z wiosłami i dmuchane koło. Na wyznaczonej trasie przejazdu znajdowało  się 11 rzek (w tym Odra, Wisła, Warta i Noteć), 11 jezior (w tym Jezioro Turawskie), lasy, pola, bagna i tereny podmokłe. Osiem razy przeprawiał się przez wodę na zabranym ze sobą pontonie holując rower na dmuchanym kole. Najtrudniejszymi do pokonania przeszkodami były bagna przy Starej Noteci oraz odkrywkowa kopalnia Węgla Brunatnego w Kleczewie. Przejechanie 760 km zajęło mu 19 dni.

http://korzonek.info/ppr2016/

Wyróżnienia i nagrody na festiwalach podróżniczych za wyprawę PPR2016:

  • nagroda główna publiczności na festiwalu „Bonawentura” w Starym Sączu
  • wyróżnienie w kategorii „wyczyn roku” podczas 19. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy”. Kolosach w Gdyni
  • 1. miejsce – VI Festiwal Podróżniczy „Na Szagę” w Poznaniu
  • 1. miejsce – III Festiwal Podróżniczy „Świat to za mało” w Gliwicach

 

DanakilBike2015 – Rowerem do najgorętszego miejsca na świecie

Dwoje wrocławskich podróżników,  Marcin Korzonek i Magdalena Mokrzan,  na początku marca 2015 r. szczęśliwie zakończyło trwającą 40 dni ekstremalną wyprawę rowerową po Etiopii „DanakilBike 2015”. Głównym celem było dojechanie do Dalolu – najgorętszego miejsca na Ziemi oraz przejechanie Pustyni Danakilskiej na rowerze bez wsparcia z zewnątrz.

Leżąca w Etiopii Pustynia Danakilska to jedno z najbardziej nieprzyjaznych miejsc na świecie. To tutaj notuje się najwyższą na świecie średnią roczną temperaturę wynoszącą 35°C, a na tym sejsmicznie aktywnym terenie bogatym w gorące siarkowe źródła żyje nomadyczny lud Afarów, z którym spotkanie jeszcze do niedawna mogło się skończyć śmiercią. Nic więc dziwnego, że rowerzyści do tej pory omijali ten ekstremalny kawałek ziemi. 40-dniowa wyprawa rowerowa to zmaganie się z wysokimi górami Siemen, upałem dochodzącym do 50°C oraz… kamieniami lecącymi w kierunku pleców.

http://korzonek.info/danakilbike2015/

KumKum2010 – rowerem przez pustynię Kara-Kum i Kyzyl-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie

Prelegent – razem ze swoim towarzyszem przemierzyli na rowerach 1500 km przez dwie azjatyckie piaszczyste pustynie. Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję poznać jeden z najbardziej zamkniętych krajów świata – Turkmenistan, gdzie do dzisiaj stoją złote pomniki prezydenta, a jego książka – Ruhnama jest stawiana na równi z Biblią oraz Koranem. Przeżyjemy burzę na pustyni i zobaczymy jak woda może pokrzyżować plany na piaszczystych bezkresach. Odwiedzimy także Wrota Piekieł, które znajdują się w samym sercu pustyni.

http://korzonek.info/kumkum2010

 

TransGobi 2002 – Rowerem przez pustynię Gobi

Relacja z próby przejechania pustyni Gobi w Mongolii wyłącznie na rowerach bez wspomagania z zewnątrz. Marcin i jego partner Jacek Hugo-Bader – dziennikarz Gazety Wyborczej ruszyli na pustynię z trzytygodniowym zapasem jedzenia i parudniowym wody w sakwach i na przyczepce. Błądząc, próbując dopasować mapy do rzeczywistości, walcząc ze sprzętem i szukając nieustannie wody, jechali ze wschodu, na zachód. Jednego dnia zmagali się z huraganem który zniszczył ich namiot, a drugiego uczestniczyli w tradycyjnym weselu mongolskim na samym środku pustkowia. Przenosili rowery przez piaszczyste wydmy i codziennie łatali dziury w dętkach. Czy im się udało dokonać spektakularnego wyczynu? Czy zostali pierwszymi rowerzystami którzy pokonali czwartą największą pustynię świata – tego się państwo dowiedzą na pokazie.

 

Na rowerze z Wrocławia pod piramidy w Egipcie

Jest to opowieść o podróży, której celem było dotarcie wyłącznie na rowerach z  Wrocławia z Polski pod piramidy w Egipcie . Wyprawa została zrealizowana w 1998 roku w składzie: Marcin Korzonek i Wojtek Żurek z Wrocławia. W ciągu 82 dni uczestnicy przebyli 5932 km przejeżdżając przez 11 krajów na trzech kontynentach.

Spotkanie z Kurdami, przejazd przez pustynię bez drogi, nocleg na polu minowym, ucieczka przed kamieniami  – to tylko niektóre przygody, o których opowie prelegent. Gawęda będzie przeplatana informacjami o kraju, kulturze, religii i ciekawych miejscach oraz muzyką.

Świat na rowerze – spotkanie z podróżnikiem

„Rower to jest świat” śpiewa Lech Janerka. Na rowerze zwiedzisz cały świat dodam od siebie. Ten środek transportu wybrałem ponad 20 lat temu jako mój sposób na poznanie innych kultur, zobaczenie pięknych krajobrazów, a przede wszystkim przeżycie fascynujących przygód. Na spotkaniu opowiem w jaki sposób wsiadłem po raz pierwszy na rower z sakwami w 1996 roku i ruszyłem przed siebie. Jak zdobywałem alpejskie przełęcze oraz najdalej wysunięty na północ kraniec Europy. Dlaczego uparłem się, aby wyłącznie na rowerze przejechać z Wrocławia do Egiptu. Dlaczego do dzisiaj z dreszczykiem emocji wspominam rowerowy przejazd po słynnej Karakoram Highway między Chinami a Pakistanem. Opowiem jak o mało nie zostałem aresztowany w Turkemistanie i jak rozbijałem namiot na polu minowym. Wyjaśnię dlaczego najchętniej jako cel swoich wypraw wybieram pustynie. Zdradzę także w jaki sposób można wjechać rowerem ważącym 50 kg na wysokość 5 tys metrów w Himalajach.

Jak zorganizować wycieczkę oraz wyprawę rowerową – czyli praktyczne aspekty podróżowania rowerem

Według mnie podróżowanie rowerem to najlepszy sposób na poznanie kraju oraz jego mieszkańców. Z jednej strony pozwala na powolne kontemplowanie i poznawanie odwiedzanych miejsc, a z drugiej umożliwia sprawne i całkowicie bezkosztowe przemieszczanie się.

Widzowie dowiedzą się jak samemu zorganizować podróż rowerową – od kilkudniowych wycieczek rowerowych w Polsce aż po wielomiesięczne wyprawy w egzotyczne regiony. Przedstawię najpiękniejsze trasy rowerowe na świecie oraz omówię aspekty sprzętowe – jakim rowerem jechać, czym go naprawiać, jakie sakwy wybrać, w czym przewozić bagaże i dlaczego nie zabierać zapasowego łańcucha, przerzutki czy opony. Zostanie omówiony każdy aspekt wyprawy – w jaki sposób przewozić rower w samolocie, jak szukać noclegów, co jeść podczas wyjazdu, ile kosztuje wyprawa rowerowa, jak znaleźć sponsora oraz co robi w sakwie dziwka.

 

Podróże niskobudżetowe

W dzisiejszych czasach podróżować jest o wiele łatwiej niż kiedyś. Korzystając z internetu możemy całą podróż zaplanować zza biurka, kupić bilety lotnicze, kolejowe oraz zarezerwować noclegi. Ta mnogość opcji wyboru różnych wyszukiwarek lotów, noclegów czy nawet map jest zarazem przekleństwem nowych czasów. W czasie  prelekcji przedstawię swoje sposoby na wyszukiwanie tanich połączeń lotniczych, noclegów oraz sposobów wyszukiwania informacji na temat miejsc do których jedziemy. Opowiem o sprzęcie który używam: lekkim i nieprzesadnie drogim: od ubrania, przez plecaki, torby, latarki, aparat fotograficzny aż po super małą i lekką kosmetyczkę. Zwracam także uwagę aby nasza podróż odbywała się z szacunkiem dla miejsc i ludzi do których jedziemy.

Zapraszam do kontaktu mailowego oraz przez Facebooka