Powerbanki, akumulatory i elektronika w samolocie

Trudno dzisiaj sobie wyobrazić podróżnego wsiadającego do samolotu bez smartfona, a coraz częściej towarzyszy nam też laptop lub tablet. Wspólną cechą tych urządzeń są akumulatory, które są są objęte pewnymi restrykcjami w ruchu samolotowym.

Dlaczego przewożenie akumulatorów w samolocie może być niebezpieczne?

Wydaje się, że akumulatory o niewielkich napięciach – poniżej 20V – stosowanych w smartfonach, tabletach oraz laptopach nie mogą wyrządzić żadnej szkodzie ani właścicielowi ani samolotowi. W praktyce jednak już nie raz zdarzało się, że akumulatory litowo-polimerowe czy litowo-jonowe powodowały pożar, a nawet wybuchały. Wystarczy tylko aby doszło do zwarcia dwóch styków – dodatniego i ujemnego aby powstał łuk generujący błyskawicznie tak dużą ilość ciepła, że może dojść do samozapłonu. Intensywnie wykorzystywane urządzenia elektryczne – np podczas grania czy oglądania filmów wydzielają także dużo ciepła – w  skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zapłonu.

Z tego powodu linie lotnicze wprowadziły ograniczenia w przewożeniu urządzeń zasilanych akumulatorami i zgodnie z nimi w większości przypadków powinniśmy tego typu urządzenia zabierać ze sobą do kabiny. Dlaczego? Łatwiej zauważyć pożar i na niego zareagować w kabinie niż w luku bagażowym.

Wiem, że nikt nie lubi reklam, ale może Was zainteresuje książka „GlobRower – poradnik podróżnika rowerowego„, którą pisałem 12 miesięcy i sam wydałem (self-publishing). Jest to obszerne kompendium wiedzy na temat organizacji wypraw i wycieczek rowerowych. Obecnie drukowaną książkę można kupić za 39,90 zł wyłącznie na stronie autora: GlobRower.pl

Wh, Ah, mAh – czyli o określaniu pojemności akumulatorów

Dla zrozumienia tematu istotne jest poznanie dwóch jednostek pojemności akumulatorów: Ah (amperogodziny) oraz używane rzadziej  Wh (watogodziny). Nie wnikając szczególnie w technikalia akumulator o pojemności 1000 mAh oznacza, że możemy zasilić urządzenie elektryczne przez godzinę prądem o natężeniu 1A. Z kolei 1Ah (amperogodzina)=1000mAh (miliamperogodzin). Czyli pojemność 20 Ah powerbanku może być równiez zapisana 20.000 mAh i oznacza to dokładnie to samo. Tak samo jak 1000 ml (mililitry) to 1 l (litr).

Aby z kolei przeliczyć Wh na mAh (lub Ah) musimy znać napięcie ogniwa. Żeby było trudniej powerbanki zazwyczaj mają wyjście USB o napięciu 5V, ale wewnątrz ogniwo ma napięcie 3,7V (lub czasami 3,8 V) – na niektórych akumulatorach jest to nawet napisane.

Wzór na obliczanie Wh -> mAh:

Wh*1000/U=mAh

Gdzie U jest napięciem i w przypadku powerbanków zazwyczaj wynosi 3,7 lub 3,8V.

Przykłady:

  • Powerbank o pojemności 100Wh będzie miał zazwyczaj około 27 Ah czyli 27.000 mAh
  • Powerbank o pojemności 160Wh będzie miał zazwyczaj około 43 Ah czyli 43.000 mAh

Telefon komórkowy/smartfon na pokładzie samolotu

W większości przypadków możemy zabrać urządzenia elektroniczne zasilane akumulatorami o pojemności 100Wh zarówno do kabiny, jak i włożyć do bagażu rejestrowanego. Praktycznie żaden smartfon i tablet nie przekroczy granicy 100Wh (27.000 mAh) pojemności akumulatora. Przykładowe pojemności baterii wybranych smartfonów:

  • Huawei Mate 10 Pro – 4000 mAh
  • Samsung Galaxy S10+ 4100 mAh
  • iPhone 8 i – 1821 mAh
  • iPhone 8 Plus – 2675 mAh
  • iPhone XR – 2942 mAh
  • iPhone 11 – 3110 mAh
  • iPhone 11 Pro Max – 3500 mAh

Bezpieczniej (szczególnie dla samych urządzeń) jest mieć przy sobie tablet, laptop, czy aparat fotograficzny zabierając go do kabiny.

Laptopy i akumulatory w samolocie

Jeżeli laptop posiada baterię o pojemności poniżej 100Wh możemy go nadać zarówno w bagażu nadawanym jak i kabinowym, ale bezpieczniejsza (dla samego urządzenia) będzie jednak druga opcja. Nie powinno być problemów z zabraniem kilku sztuk takiego urządzenia (zazwyczaj maksymalnie 15).

Zapasowe baterie poniżej 100 Wh w ilości maksymalnie 20 musimy zabrać do kabiny.

Jeśli pojemność akumulatora w laptopie przekracza limit 100 Wh (ale maksymalnie 160 Wh) – wtedy zazwyczaj możemy przewozić w kabinie, ale czasami wymaga to zezwolenia obsługi (musimy sprawdzić w regulaminie linii lotniczych, którymi lecimy). 

Zapasowe baterie powyżej 100 Wh i poniżej 160 Wh (zazwyczaj maksymalnie 2 sztuki) zabieramy do kabiny za zezwoleniem obsługi (musimy sprawdzić w regulaminie linii lotniczych, którymi lecimy).

Akumulatory zapasowe i powerbank w samolocie

O ile w przypadku telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, czy laptopów nie ma większych wątpliwości to pojawiają się one w przypadku banków energii i różnego rodzaju akumulatorów zapasowych (do aparatów i kamer cyfrowych, dronów, itp). Czy takie banki enegrii można mieć w bagażu podręcznym, czy trzeba go nadać do rejestrowanego? Sprawa jest dosyć prosta. Generalna zasada brzmi:

Akumulatory zapasowe i powerbanki przewozimy w bagażu kabinowym, nie wolno wkładać ich do bagażu nadawanego (rejestrowanego).

Uwaga!

Zgodnie z zaleceniami IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) w większości linii lotniczych są następujące ograniczenia:

  • pojedynczy powerbank/akumulator nie może przekraczać pojemności 100Wh (czyli około 27.000 mAh).
  • maksymalna ilość takich urządzeń na jedna osobę wynosi 20 sztuk.
  • jest możliwość przewiezienia akumulatorów o pojemności od 100 Wh do maksymalnie 160 Wh. (43.000 mAh). Zazwyczaj jest dodatkowe ograniczenie w postaci dwóch sztuk. W niektórych liniach lotniczych musimy uzyskać na to zgodę obsługi
  • nie ma możliwości przewiezienia w samolocie powerbanków i akumulatorów o pojemności ponad 160 Wh (43 Ah) (albo można to zrobić nadając taki bagaż cargo)

Ważną sprawą jest widoczność tabliczki znamionowej – pracownik obsługi możne nam sprawdzić jakiej pojemności jest akumulator. Jeśli nie ma takiej informacji napisanej fabrycznie to sprzęt nie poleci z nami. Ta kwestia jest kolejnym argumentem za kupowaniem powerbanków/akumulatorów znanych firm typu Hama, Tp-Link, Samsung, Apple.

Problem przewożenie rowerów elektrycznych (e-bike) w samolotach

Tu sprawa jest bardzo jasna: praktycznie nigdzie nie przewieziemy w samolocie ani roweru elektrycznego z wbudowana baterią, ani baterii zapasowej. Zarówno w bagażu rejestrowanym jak i podręcznym. Baterie tego typu mają zbyt duża pojemność.

Regulacje popularnych linii lotniczych dotyczące przewożenia elektroniki w samolotach

Krótki przegląd regulacji dotyczących przewożenia elektroniki zasilanej akumulatorami i bateriami w kilku popularnych w Polsce liniach lotniczych

Akumulatory i powerbanki w Wizzair

Baterie zapasowe i powerbanki tylko w kabinie – nie wolno umieszczać w bagażu rejestrowanym. Maksymalna pojemność akumulatorów litowo-jonowych to 100 Wh, a maksymalna zawartość litu w bateriach litowo-metalowych: 2g.

Akumulatory litowo-jonowe o pojemności większej niż 100 Wh, ale nieprzekraczającej 160 Wh, mogą być przewożone jako akumulatory zapasowe lub w urządzeniu elektronicznym tylko w bagażu podręcznym i po uzyskaniu zgody od Wizz Air.

Jedna osoba może przewozić maksymalnie dwa pojedyncze akumulatory zapasowe o pojemności od 100 do 160 Wh.

Nie ma możliwości zabrania do samolotu dronów ani hoverboard.

Akumulatory i powerbanki w Ryanair

Drony można przewozić w kabinie o ile pojemność akumulatorów nie przekracza 160 Wh.

W bagażu rejestrowanym zabronione jest przewożenie:

  • osobistych urządzeń elektronicznych zasilanych przez akumulator litowo-jonowy, np. iPady/tablety/telefony komórkowe
  • pojazdów zasilanych przez akumulator litowo-jonowy (w tym pojazdy Segway i deskorolki elektryczne) innych niż wózki inwalidzkie / sprzęt ułatwiający poruszanie się

Akumulatory i powerbanki w Polskich Liniach Lotniczych LOT

W bagażu rejestrowanym oraz kabinowym zabronione jest przewożenie:

  • airwheel, solowheel, hoverboard, mini-segway, balance wheel
  • smartphone Samsung Galaxy Note 7
  • 15-calowe komputery MacBook Pro znajdujące się w sprzedaży od września 2015 r. do lutego 2017 r. kwalifikujące się do programu wymiany baterii.

Pozostałe regulacje są identyczne z wytycznymi IATA:

  • Baterie litowo-jonowe o wydajności powyżej 100 Wh, ale nie przekraczającej 160 Wh używane do urządzeń elektronicznych. Nie więcej niż dwie zapasowe baterie mogą być przewożone wyłącznie w bagażu podręcznym. Każda z tych baterii, musi być osobno zabezpieczona, aby ochronić przed zwarciem.
  • Urządzenia wyposażone w taką baterię (do 100 Wh), mogą być nadane w bagażu rejestrowanym jak i bagażu kabinowym.
  • Zapasowe litowe lub litowo-jonowe baterie lub akumulatory do urządzeń elektronicznych mogą być przewożone jedynie w bagażu kabinowym. Baterie muszą być oddzielnie zabezpieczone przed zwarciem.

Akumulatory i powerbanki w Enterair (czartery)

W bagażu rejestrowanym możemy przewozić urządzenia zawierające baterie litowo –metalowe w których zawartość litu nie może przekraczać 2 g oraz dla baterie litowo –jonowe, których pojemność nie może przekraczać 100 Wh.

Baterie zapasowe/powerbanki o pojemności do 100 Wh możemy przewozić tylko w kabinie. Jest możliwość zabrania ze sobą dwóch sztuk o pojemności od 100 do 160 Wh za zgodą operatora.

Do bagażu podręcznego oraz rejestrowanego możemy zabrać za zgodą operatora Urządzenia elektroniczne zasilane bateriami litowymi. Baterie litowo –jonowe zawarte w przenośnych (w tym medycznych) urządzeniach elektronicznych, o pojemności przekraczającej100 Wh, ale nieprzekraczającej 160 Wh. Wyłącznie medyczne, przenośne urządzenia elektroniczne z bateriami litowo –metalowymi, z zawartością litu przekraczającą 2 g, ale nie przekraczającą 8 g.

Akumulatory i powerbanki w Qatar Airways

  • akumulatory poniżej 100 Wh w urządzeniach (np w aparacie, w laptopie, itp…) mogą być przewożone zarówno wewnątrz kabiny, jak i w bagażu rejestrowanym. Maksymalna ilość takich urządzeń to 15 szt.
  • akumulatory poniżej 100 Wh luzem (zapasowe) w ilości max 20 szt mogą lecieć wyłącznie z nami w kabinie
  • akumulatory od 100 Wh do 160 Wh w urządzeniach (np w aparacie, w laptopie, itp…) mogą być przewożone zarówno wewnątrz kabiny, jak i w bagażu rejestrowanym za zgodą operatora
  • akumulatory od 100 Wh do 160 Wh luzem (zapasowe) w ilości max 2 szt mogą lecieć wyłącznie z nami w kabinie za zgoda operatora
  • akumulatory powyżej 160 Wh mogą być przewożone jako cargo, zgodnie z regulacjami IATA dotyczącymi niebezpiecznych materiałów 
  • przewożenie dronów dozwolone jest tylko w bagażu podręcznym

Niedozwolone jest przewożenie małych pojazdów elektrycznych np: monocykle elektryczne airwheel i solowheel, hoverboardy, mini-segway i deskorolki elektryczne.

Akumulatory i powerbanki w Emirates

  • urządzenia (maksymalnie 15 szt) z akumulatorami poniżej 100 Wh mogą być przewożone zarówno wewnątrz kabiny, jak i w bagażu rejestrowanym.
  • baterie zapasowe (max 20 szt) poniżej 100 Wh luzem mogą lecieć wyłącznie z nami w kabinie
  • akumulatory od 100 Wh do 160 Wh w urządzeniach (np w aparacie, w laptopie, itp…) mogą być przewożone tylko za zgodą operatora. Obowiązuje limit dwóch zapasowych baterii w bagażu podręcznym
  • Drony można przewozić jedynie w bagażu rejestrowanym

This Post Has 5 Comments

    • Marcin Reply

      Bagaż rejestrowany to ten nadawany – który jest pakowany do luku bagażowego.

  1. Artur Reply

    Wizzair to chyba jest jakaś najbardziej „wydygana” linia ostatnio, jak lecieliśmy to stewardessa zabroniła ładowania telefonu z powerbanka w trakcie lotu.
    Są chyba jedyną linią, którą kojarzę, która nie pozwala na przewożenie drona, z drugiej strony nie są w stanie tego sprawdzić, chyba, że ktoś będzie się nim mocno chwalił 😉

  2. Konrad Reply

    Bardzo fajny, merytoryczny artykuł. Dobrze wiedzieć, że różne linie mają różne zasady.

  3. MS Reply

    To ja może nie do końca w temacie. Mój najmłodszy syn nosi aparat słuchowy i jedyne lotnisko ze wszystkich, na których byliśmy (podróżujemy jedynie po Europie) , na którym musiał zdjąć aparat podczas odprawy, to Modlin. Zapytałam dlaczego skoro nigdzie indziej nie musi tego robić, pan z obsługi odpowiedział mi, w zasadzie odburknął, że widocznie gdzie indziej mają lepszy sprzęt…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *