Pustynia Aral-Kum

Jezioro Aralskie

Po przejechaniu Pustyni Kyzył-Kum zrobiliśmy jednodniową przerwę i pojechaliśmy nad Jezioro Aralskie, a właściwie do tego co z niego zostało. Często określane mianem Morza Aralskiego – bezodpływowe, reliktowe, słone jezioro w Kazachstanie i Uzbekistanie zanika na skutek ludzkiej działalności. Jeszcze w latach 60. było to czwarte największe na świecie jezioro. Jednakże rabunkowa gospodarka wodna – szczególnie odprowadzanie wód z dwóch rzek zasilających jezioro – Amu-Darii i Syr-Darii spowodowała jego prawie całkowite wyschnięcie.

foto: (c) marcin.korzonek.info foto: (c) marcin.korzonek.info

Woda była wykorzystywana do irygacji olbrzymich pól bawełny na pustyni Kyzył-Kum. W wyniku tych działać Uzbekistan jest dzisiaj jednym z największych eksporterów bawełny na świecie, ale także miejscem jednej z największych katastrof ekologicznych.”Dzięki” temu dzisiaj można oglądać niezwykłe widoki wraków statków zanurzonych w piasku.

foto: (c) marcin.korzonek.info

Pustynia Aral-Kum

Na skutek wysychania Jeziora Aralskiego powstała nowa pustynia Aral-Kum. Jak można się domysleć jest ona położona na dawnym terenie zbiornika wodnego na pograniczu Uzbekistanu i Turkmenistanu. Ma ona powierzchnię ok 40 tys. km² i stale się rozrasta, w związku z wysychaniem jeziora. Pustynia jest piaszczysta na obrzeżach i słona w centralnej części. Cały teren jest skażony pestycydami i herbicydami spłukiwanymi z pól bawełny (które powstały dzięki nawadnianiu wodą dawnego jeziora), jest przenoszony przez wiatry na wielkie odległości.

foto: (c) marcin.korzonek.info

 

 

Film prezentujący historię Jeziora Aralskiego i Pustyni Aral-Kum

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=NC5UIEx83fo?fs=1]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *