Pustynia Kara-Kum

Piaszczysta pustynia w Turkmenistanie, na Nizinie Turańskiej o powierzchni ok. 350 tys. km2. Stanowi prawie 70% powierzchni Turkmenistanu.

Pustynia ta, razem z Kyzyl-Kum jest częścią olbrzymiej – największej na świecie – niecki, będącej rezultatem ruchów tektonicznych skorupy ziemskiej. Z tego powodu Kara-Kum jest   jest bardzo nisko położonym obszarem – w środkowej części wznosi się na 20-40 metrów ponad poziom morza.

Kara-Kum jest 11 pustynią świata pod względem powierzchni.

Ciekawostką jest fakt, że na tym obszarze krzyżują się tereny występowania wielbłądów jednogarbnych (dromadery) i dwugarbnych (baktriany)

Wielbłąd - Baktrian, foto: (c) marcin.korzonek.info  Wielbłąd - Dromader, foto: (c) marcin.korzonek.info

Wrota piekieł na pustyni KaraKum – Darvaza

foto: (c) marcin.korzonek.infoNa pustyni KaraKum mieliśmy możliwość zobaczenia jednego z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie – zwanego Wrotami Piekieł. Niedaleko wioski Darvaza w południowo-środkowej części pustyni znajduje się płonący od 34 lat krater. Powstał on w 1971 roku, kiedy w poszukiwaniu złóż gazu rozpoczęto tutaj odwierty. Jednak po dotarciu do podziemnych komór, w których gromadził się cenny gaz, teren o średnicy 70 metrów zapadł się grzebiąc cały sprzęt górniczy (o dziwo nikomu nic się nie stało). Prace nad złożem zakończono, ale otwór, z którego stale wydobywał się gaz pozostał. Aby uniknąć gromadzenia się gazu, który mógłby wybuchnąć a także ze względów ekologicznych podpalono go. Górnicy myśleli że gaz po kilku dniach ulegnie wypaleniu. Mylili się. Od tej pory płonący krater zwany wrotami piekieł jest jedną z niewielu atrakcji turystycznych Turkmenistanu.

marcin.korzonek.info

W kwietniu 2010 roku prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedow odwiedził to miasto i zarządził aby krater został zamknięty. Nie ma informacji czy tak się stało faktycznie.


Wyświetl większą mapę

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *